WhatsApp Sipariş
Kapat
Şifremi Unuttum
Yeni Üyelere İndirim Fırsatı
Kapat
Sepetim
Ayakkabı Sıkmasına karşı Genişletme Yöntemleri Videolu
11.01.2016

Ayakkabı Sıkmasına karşı Genişletme Yöntemleri Videolu

Parmak ucundan sıkan ayakkabı açılır mı?

Zaman zaman hepimiz,ayağımıza olmadığı halde bir ayakkabıyı çok beğendiğimiz için büyük ya da küçük numarasını satın almışızdır. Yahut bir yerlerden hediye gelen ayakkabıyı karşımızdaki insanı kırmamak adına küçük ya da büyük gelse bile giymeye devam etmişizdir (Çok beğendiğimiz için :) )

 

Peki ufak gelen ve parmak ucundan sıkan ayakkabı nasıl açılır?

 

Ayakkabıcılardan yıllardır duyduğunuz gibi;bir ayakkabı parmak uçlarından sıkıyorsa açılmaz;yani ayakkabı uzamaz. Ama ayakkabı boydan bile olsa derinin esneme payı kadar esneyebilir.

Ayakkabınız sadece parmak uçlarınızı sıkıyorsa esnetmeniz mümkün. (parmaklarınızı katlayan ve fazla baskı yapan ayakkabı size ufaktır. Çözümü mümkün değildir !) Ayakkabı üretim aşamasında şeklini koruması için ön ve arka kısmına şeklini koruması amacıyla bazı yardımcı malzemeler konulur (fort ve bombe). Bu malzemeler, ayakkabının kalıptaki şeklini koruması ve formunun bozulmamasını sağlar. Bizim yapacağımız, bu malzemeleri yumuşatmak ve ayağımızın şekliyle yeniden donmasını sağlamak olacak. Şüphesiz ki;ayakkabılarımız standart kalıplarla üretildiği halde;hiç birimizin anatomisi aynı değildir. O yüzden bazılarımızın baş parmağı uzunken, bazılarımızın ikinci parmağı uzun olabilir. Hatta bazılarımız 6 parmaklı bile yaratılmış olabiliriz. Aslında çözüm yolu oldukça basit ve uygulanması son derece zahmetsizdir.

 

Hemen anlatalım…

Su ısıtıcısında bir su bardağı kadar su ısıtın. Ayakkabıyı,burun kısmı aşağıda kalacak şekilde dik tutun. Isıttığınız suyu, ayakkabının içine doldurun. Bir dakika kadar bekledikten sonra, ayakkabının burun kısmının ısındığını, hatta yumuşadığını göreceksiniz. Üretilirken kalıbın şeklini alan bombe yumuşadı. Şimdi suyu boşaltıp kurulayın. Eğer ayakkabınız rugan ya da parlak deriden yapılmışsa, bir bardak kadar suyu da ayakkabının üzerine dökmeniz daha hızlı yumuşamasını sağlayacaktır. Fakat naturel deri ya da süet tarzı ayakkabılarda bu işlem derinin rengini bozacağı için, bu tarz derilerin üzerine su dökmenizi tavsiye etmiyoruz.Kuruduğundan emin olduğumuz ayakkabının içine elinizi sokun ve ayağınızın sıcaklıktan etkilenmeyeceği kadar soğutun. Ortalama 15 saniye ayakkabınızın yeteri kadar soğuması  için yeterli olacaktır. Sonrasında, normalde kullandığınız çoraptan daha kalınca bir çorapla o ayakkabıyı giyip, evinizde yarım saat kadar dolaşın. Ayakkabı tamamıyla soğuduğunda, önünde ki setleştiricinin artık ayaklarınızı vurmadığını hissedeceksiniz. Tamamen soğuduktan sonra, içine gazete kağıdı doldurduğunuz ayakkabınızı saklayabilirsiniz. Tekrar iyi günlerde kullanın.

Bu videoda ise önü açık ayakkabılara sıcak su ile genişletme yapılamayacağı için soğuk su ile yapılan ayakkabı genişletme yöntemi anlatılmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.