Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen Tıklayınız
Ayakkabı Tamircileri

Ayakkabı Tamircileri

16 Aralık 2015

Ayakkabılar tamir edilir mi? Edilir tabi ki neden edilmesin?

Ayakkabı yandan açar, ayağınızı sıkar, topuğu vurur, bazı insanların ayaklarında yan kemik denen kemik çıkar güzelim ayakkabı ayağına olurda o kemik ağrı yaptığından giyemezler. Yani aslında ayakkabıların ve onu giyecek ayakların sorunsuz olması gerekiyor. Hem erkeklerde, hem kadınlarda olan bu tip rahatsızlıkların yada problemlerin hepsinin aslında bir çaresi vardır. İşin ehli bir ayakkabı tamircisine ihtiyacınız olacaktır. Tabi ki bunun tıbbi yönüne hiç girmeyeceğim, çünkü biz bir doktor yada cerrah değiliz. Biz ayakkabıcıyız, bu yüzden tecrübelerimiz ile sabit konulara değineceğiz.

Blogumuzda yavaş yavaş tüm konulara değineceğiz. Bu yazımızda eski ve yeni ayakkabı tamir atölyelerinin resimlerini sunacağız.

Sene 1890 İstanbul ve Ayakkabı tamircileri

Burada ustanın elinde ne var tam göremiyoruz ama sağ tarafında çarık benzeri bir ayakkabı var. Etraftaki insanların bakışlarıda, sanırım ilk defa fotoğraf makinası gördükleri için olabilir. Onların ayaklarındaki ayakkabılarda günümüz ayakkabılarına benzemiyor tabi ki.

Bu eski ayakkabı tamircisi fotografından sonra günümüz atöye ve tamircilerinin resimlerine bir göz atalım.

Burada gördüğünüz gibi ayakkabıda bulunan hataları daha net görebilmek için ışık kullanılmış. Hatta birden fazla ışık. İhtiyaç halinde ustamızın sol tarafında kullanılmak üzere diğer ışık bulunmaktadır. Büyük ihtimalle arka alanlarda bir yerde kalıp açmak, ayakkabıyı genişletmek için kalıp makinası da vardır. Çeşitli kimyasal yapıştırıcılar ayakkabıların değişik yerlerine uygulanır. Gerektiğinde ustalarımız dikişlerin olduğu yeri baştan söker ve yeniden diker. 

Sezonluk ayakkabılar tamir konusunda sıkıntı çıkarabilir. Sezonluk ayakkabıyı anlatacak olur isek; ucuz ama şık 3, 5 ay giyip atılan ayakkabılardır. Ayakkabı üretiminde kullanılan malzemeler çok çeşitlilik göstermektedir. Ayakkabılardaki uygun fiyat gerçek deri olmamasından kaynaklanır. İşin aslı ucuz ayakkabıyıda tamire vermeye gerekde yoktur. Çin malı ayakkabılardan uzak durulmalıdır. Bunu bir not olarak düşmeliyiz. Çünkü; Türkiye ayakkabı üretimi, tüm dünyada nam  yapmıştır. Çin kadar ucuz, İtalya kadar kaliteli ayakkabı üreten Türkiye'den başka ülke bugün dünyada yoktur. Ustalarımızı bu konuda tebrik ediyoruz.

Ayakkabı Tamircisinden Not: Dandik ayakkabıların tamir ücreti peşin alınır.

    

Sezonluk ayakkabıları kıyamayıp, tamirciye getiren fiyatı tamirinden pahalı olunca da, ayakkabıyı tamirden almayan müşterilere ap açık bir çığlıktır. Dandik Dandik ayakkabı almayın, alırsanızda peşin alırım ücretini diyor.

Bizde sizlere dandik ayakkabı almayın. Şimdi Moda Buymuş diyoruz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.